Damska torebka to coś więcej niż tylko miejsce przechowywania niezbędnych drobiazgów i dokumentów. Torba to modne akcesorium, które podkreśla indywidualny styl, a nierzadko także status swojej właścicielki. Oto 10 najbardziej kultowych modeli wszechczasów według redakcji Vivy!

 

Chanel. Model 2.55

MILAN – SEPTEMBER 24: Woman poses for photographers before Fendi show with red Chanel bag during Milan Fashion Week Day 2, Spring / Summer 2016 street style on September 24, 2015 in Milan.

Słynny pikowany model powstał w lutym 1955 i od razu stał się krzykiem mody dzięki zgrabnej formie i paskowi w postaci dekoracyjnego łańcuszka. Przeszycia na powierzchni torby zostały zainspirowane kurtkami jeździeckimi, a mała wewnętrzna kieszonka mieściła ponoć miłosne listy samej Coco Chanel.

Birkin Bag

Historia tej torebki wiąże się z osobą Jane Birkin. Znanej aktorce brakowało ponoć odpowiednio pakownej i poręcznej torby. Specjalnie dla niej w 1984 roku dyrektor artystyczny marki Hermes stworzył model, który do dziś jest symbolem statusu i dobrego gustu.

Kelly Bag

To kolejna torebka sygnowana przez Hermesa. Pojawiła się na rynku w latach 30. i mimo eleganckiej formy trapezu i sporej pojemności nie wyróżniała się niczym specjalnym. Ot, kolejna skórzana torba. Swoją sławę i nazwę zyskała dopiero w 1956 roku, służąc księżnej Grace Kelly do… przysłonięcia ciążowego brzuszka przed wścibskimi paparazzi.

Speedy 30

 

To kultowy projekt domu mody Louis Vuitton. Charakteryzuje się prostą, wydłużoną formą o lekko zaokrąglonych krawędziach  i jest wykonany z wysokogatunkowego płótna lub skóry z nadrukowanym monogramem. To mniejsza wersja podróżnej torby Keepall.

Lady Dior

Jej nazwa i popularność wywodzą się od księżnej Diany, której tę właśnie torbę sprezentowała ówczesna pierwsza dama Francji Bernadette Chirac. Właśnie dlatego torebka nazywana bywa także the Princess Bag

Fendi Baguette

MILAN, ITALY – SEPTEMBER 21: A model is seen backstage ahead of the Fendi show during Milan Fashion Week Spring/Summer 2018 on September 21, 2017 in Milan, Italy.

Malutka  torba o wydłużonym kształcie kojarzonym z bagietką jest dziełem marki Fendi. Jej powstanie datuje się na koniec lat 90., a szczyt popularności bagietce przyniósł serial Seks w wielkim mieście.

Gucci Jackie

Torba swoją popularność i chwytliwą nazwę zyskała dopiero dekadę od pojawienia się na rynku. Efektowna shopperka została przemianowana na Jackie dzięki Jaqueline Kennedy, która lubiła pokazywać się z tą torebką.

Celine Trapeze

 

Akcesoria Celine należą do jednych z najbardziej pożądanych w świecie. Ta pakowna torba to model idealny dla miłośniczek szlachetnie minimalistycznego wzornictwa i nowoczesnych przykuwających spojrzenia form.

Chloe Paddington

Wydłużony kształt, miękka skóra, krótkie zaokrąglone uchwyty, ciężka mosiężna kłódka oraz okucia – tak można opisać tę kultową torbę. Jest ona dziełem Phoebe Philo, tej samej projektantki, która wykreowała Celine Luggage..

Monogram YSL

PARIS – SEPTEMBER 30: Yves Saint Laurent bag before Rochas show, Paris Fashion Week Day 2, Spring / Summer 2016 street style on September 30, 2015 in Paris.

Wśród kultowych torebek nie powinno też zabraknąć modelu wprost stworzonego do
wieczorowych kreacji. Mowa o niewielkich rozmiarów prostokątnej torebce na łańcuszku od Yves Saint Laurent.