– Jest pośrodku ciemnego jak wino morza ziemia niejaka , Kreta  , piękna i żyzna wokół wodą oblana – tak właśnie poetycko o Krecie mówił Homer. Walory tego miejsca są znane całemu światu. Według danych greckiego urzędu statystycznego Elstat w zeszłym roku Grecje odwiedzono 18 mln turystów , to prawie o dwa i pół mln więcej niż w roku poprzednim . Kreta jest miejscem do którego wciąż się wraca bo nie sposób ją odkryć za pierwszym razem.

Chersonisos – piękna turystyczna miejscowość położona 25km od Heraklinu . Wzdłuż wybrzeża znajduje się główna ulica na której są hotele restauracje i kluby a dodatkową atrakcją jest biegnące do niej równolegle , przy samej linii morza promenada. Jest to typowa miejscowość turystyczna . Poruszając się promenada będziemy mijać liczne bary , restauracje  plaże przyhotelowe . Miasteczko zaczyna tętnić życiem głównie wieczorami .

W samym centrum deptaka mieści się miejscowy kościółek który okala niewielki placyk.  Na samym końcu deptaka znajduje się malutki port przy którym cumują łodzie i mniejsze statki . Idąc dalej w kierunku Heraklionu znajduje się plaża dla nudystów.

Niestety mimo chęci nie udało mi się jej zlokalizować.

Heraklion jest największym miastem a jednocześnie stolicą Krety – dawne Chandak, założone przez Saracenów w IX wieku. Obecnie stanowi wspaniałe, kosmopolityczne połączenie zabytkowej architektury oraz współczesnej zabudowy. Jest to także rodzinne miasto wybitnych, m.in. Nikosa Kazantzakisa – filozofa i pisarza, autora m.in. słynnego „Greka Zorby”. Można tu podziwiać dzieła sztuki skupione w Muzeum Archeologicznym lub wybrać się do oddalonego zaledwie o 5 km. Knossos. Świetne miejsce dla osób chcących połączyć zwiedzanie z rozrywką.